Aj v zime sa treba o jazierko riadne starať
V zime je hladina jazierka zamrznutá a naoko sa zdá, že sa v jazierku nič nedeje. Aj pod ľadom však jazierko žije, aj keď pomalším tempom. Ak nechceme po roztopení ľadu zažiť nepríjemné prekvapenia, trocha pozornosti musíme jazierku venovať aj v zimných mesiacoch.
V chladnej vode je väčšina biologických procesov spomalená, no záhradné jazierko žije aj v zime. Väčšina rýb hybernuje, ako napríklad KOI kapre, ale niektoré ryby fungujú v podstate normálne, napríklad veslonosy či jesetere.
Voda v jazierku
Jazierka v záhrade má mnoho ľudí, no často netušia čo s jazierkom robiť v zime. Väčšinou ho v zime nechajú napospas osudu a pozornosť mu začnú venovať až s príchodom jarných mesiacov, keď sa v ňom začne topiť ľad. Až potom sa ukáže, že voda zapácha a je špinavá. Niekedy sa bohužiaľ stáva aj to, že voda v jazierku chýba, alebo že ryby zimu neprežili.
Aby sme predišli týmto nepríjemnostiam, musíme zabezpečiť otvor v ľade. Ten nám umožní mať kontrolu nad tým, čo sa deje v jazierku pod ľadom. Otvor do ľadu však nesekáme, ale zabezpečíme ho rozmrazovacím plavákom. Cez otvor v ľade máme možnosť sledovať kvalitu vody, pohyb rýb a súčasne otvor umožní plynom z jazierka dostať sa von.
POZOR: V žiadnom prípade ľad nesekáme sekerou! Rázové vlny plašia ryby a stres ich oberá o potrebnú energiu.
Aby sme dosiahli aj v zime dostatočnú kvalitu vody, nezabúdame na pravidelnú aplikáciu zimných baktérií, ktoré rozkladajú odumreté lístie z dna jazierka, výkaly rýb a zabezpečia biologickú aktivitu v jazierku počas zimných dní.
Ryby v zime
Pre ryby v záhradnom jazierku znamená studená voda stres, oslabenie organizmu a zníženie imunity. Pred začiatkom zimy, keď sa voda ochladzuje, preto ryby kŕmime krmivom do studenej vody, ktoré pripraví organizmus na toto obdobie.
Nesmieme zabudnúť, že niektoré druhy rýb musíme prikrmovať aj v zime. Týka sa to najmä jesetera bežne chovaného v našich jazierkach. Dôležité je však prikrmovať ho v miestach, kde sa nezdržujú KOI kapre, pretože jeseter by ich svojim pohybom rušil pri hybernácii. Volíme preto plytšie miesta v jazierku bližšie pri brehu a kŕmime ich cez polystyrénový plavák.
Filtrácia jazierka v zime
Obrovskou výhodou pre kvalitu vody počas zimy v záhradnom jazierku je možnosť prevádzky biologickej filtrácie. Bežne dostupné jazierkové filtre však neumožňujú prevádzku v zime. Je to spôsobené tým, že prechodom vody cez takýto filter by sa voda v jazierku ešte viac ochladzovala, čo by nakoniec viedlo k úhynu rýb. Navyše výtok z filtra by spôsoboval hluk na hladine a tým opäť stres pre ryby.
Klasický jazierkový filter, ktorý nie je v prevádzke, je lepšie uschovať v pivnici či garáži. Vyhneme sa tomu, že nám môže ľad vo filtri roztrhnúť samotný filter, alebo poškodiť UV-lampu. Väčšina bežných filtrov je vyrobená z PVC a ich uschovaním mimo zimu predĺžime jeho životnosť a ochránime gumové tesnenia na spojoch.
Zimnú prevádzku umožňuje filtrácia jazierka inštalovaná gravitačne. Systém gravitačného zapojenia privádza vodu z jazierka na princípe spojených nádob do filtra, ktorý je inštalovaný vo filtračnej šachte, záhradnom domčeku, alebo zakopaný v zemi.
Vodu z filtra odvádza jazierkové čerpadlo, do stredu vodného stĺpca. Tým je zabezpečený obeh vody pod ľadom, pričom prechodom cez biologický filter sa voda neochladzuje, ale činnosťou zimných baktérií sa zbavuje odpadných látok, čistí sa a okysličuje.
Jazierková fólia v zime
Zima a ľad v jazierku neprospieva tiež jazierkovej fólii. Hladinu jazierka je vhodné počas zimy udržiavať čo najvyššie, lebo najviac trpí fólia vystavená mrazu a slnku. Súčasne je vhodné pred zamrznutím jazierka položiť na hladinu blok polystyrénu, ktorý zníži tlak na brehy jazierka spôsobené rozpínaním ľadu.
PVC jazierková fólia trpí najviac, pretože nie je flexibilná a po pár rokoch je tvrdá a krehká. Preto ju tlak ľadu o brehy často zlomí.
Ak však máme v jazierku gumokaučukovú fóliu, pravdepodobnosť jej poškodenia je minimálna. Kaučuková fólia EPDM má 300% rozťažnosť a je trvalo pružná až do teplôt dosahujúcich -45 °C pod bodom mrazu.
Jazierkové čerpadlo v zime
Starostlivosť o jazierkové čerpadlo v zime závisí od jeho typu a použitia. Moderné jazierkové čerpadlá umožňujú ponechať čerpadlo aj v zamrznutej vode do -20°C aj keď nie sú zapnuté.
Pokiaľ vaše čerpadlo nemá túto schopnosť a rozhodnete sa uschovať ho mimo jazierka, tak ho pred uskladnením očistite, zbavte ho vodného kameňa a uschovajte ho v nádobe s čistou vodou, nie nasucho. Predĺžite tak jeho životnosť a zabránite vysušeniu gumových tesnení.
Foto: Ian Stannard (zdroj)
Pridaj komentár